przystanki na żądanie

Przystanki na żądanie

Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie planuje wdrożyć nowe rozwiązanie w komunikacji miejskiej w Rzeszowie. Rozwiązanie które jakiś czas temu już funkcjonowało jednak na mniejszą skalę. Przystanki na żądanie – zostają wprowadzone w związku z niewielkim wykorzystaniem niektórych przystanków przez pasażerów.

Rozwiązanie to będzie obejmowało zespoły przystanków czyli przystanki „tam i z powrotem”. Przystanki te są z reguły zlokalizowane naprzeciwko siebie po dwóch stronach ulicy. Z dniem 01.03.2022 statusem na żądanie zostanie objętych 230 przystanków w Rzeszowie oraz kilkadziesiąt w okolicznych gminach. Poza Rzeszowem będą to gminy: Lubenia (6), Świlcza (55), Trzebownisko (42), Tyczyn (32), Boguchwała (74), Głogów Młp (7). Następnie od 02.04.2022 kategorią na żądnie zostanie objętych kolejnych 235 przystanków.

Co znaczy na żądanie

Przystanek „na żądanie”  jest to przystanek, na którym zatrzymanie i wymiana pasażerska odbywa się po zasygnalizowaniu takiej potrzeby. Osoba która zamierza wsiąść do autobusu powinna stać w bezpiecznym oraz widocznym miejscu. Następnie powinna zasygnalizować odpowiednio wcześniej kierowcy taki fakt. Sygnałem powinno być zdecydowane i wyraźne podniesieni ręki w górę.

Z drugiej strony pasażerowie jadący już autobusem chęć opuszczenia pojazdu zgłaszają naciskając odpowiedni przycisk. Przycisk indywidualnego otwierania drzwi/Stop najlepiej wcisnąć zaraz po opuszczeniu przez autobus poprzedniego przystanku.

Osoby niepełnosprawne ruchowo, niedowidzące oraz całkowicie niewidome powinny oczekiwać na przyjazd autobusu w miejscu bezpiecznym oraz widocznym dla kierowcy. Kierowcy nadjeżdżając do przystanku widząc takie osoby będą się zatrzymywać bez konieczności sygnalizowania.

Status „na żądanie” otrzymają przystanki:

 • o niskim poziomie wykorzystania;
 • podmiejskie ze względu na duże oddalenie od centrum często graniczące z terenami
  o ekstensywnej zabudowie;
 • na terenach przemysłowych o bardzo zróżnicowanym wykorzystaniu dobowym (duże
  w godzinach szczytu, poza szczytem prawie zerowe);
 • na słabo- i niezurbanizowanych odcinkach dróg;

Wszystkie przystanki „na żądanie” zostaną odpowiednio oznakowane specjalnymi tabliczkami. Informacja taka pojawi się także na wyświetlaczach informacji pasażerskiej, podczas zapowiedzi głosowej w autobusach oraz na rozkładach jazdy umieszczonych na stronie ZTM.

Wydaje się, że przystanki na żądanie przyniosą nieco korzyści dla pasażerów. Z założenia mają one zapewnić:

 • po pierwsze krótszy czas przejazdów,
 • po drugie większy komfort dzięki płynnej jeździe (mniej postojów poza centrum miasta),
 • a także leprze warunki termiczne (wydajniejsza praca klimatyzacji i ogrzewania przy braku ciągłego otwierania drzwi).

Dokładna lista przystanków objętych zmianami do pobrania w PDF poniżej:
(Źródło pobierania – ztm.rzeszow.pl

Rzeszów od 01.03.2022
Rzeszów od 02.04.2022
Lubenia
Świlcza
Trzebownisko
Tyczyn
Boguchwała
Głogów Młp.

Zobacz także Ceny biletów Komunikacji Miejskiej

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.